fbpx
VO2 Cyclab

5 pidepunkti, kuidas valida võimsusandurit

Praegu on see aeg aastas, kus hakatakse seadma sihte uueks hooajaks – ikka ja jälle kerkib põhiküsimus: “Kuidas saada kiiremaks?”

Kui keegi küsib, kas peaks omale soetama head võistlusjooksud, et võistlustulemust parandada, siis minu arvamus on ikka (nagu katkisel grammafonil), et kui saad omale võistlusjookse lubada, osta parem võimsusandur ja laena põhivõistluseks jooksud.

Mida aeg edasi, seda rahakoti-sõbralikumaks muutuvad ka võimsusandurid. Näiteks eelmise nädala uudis on 4iiii toode Precision, mille hinnaks USA’s pakutakse 399 $ ja mis peaks ilmavalgust nägema veel sellel aastal. Tegu ühepoolse (vända/käpa külge kinnituva) võimsusanduriga, aga vastupidiselt Stages‘le on võimalik ka mõlemapoole versioon (749 $).

Ka Garmin Vector tuli mõni aeg tagasi välja ühe-pedaali süsteemiga, mis on odavam, kui kaks pedaali, aga mitte küll poole võrra. Samas soetades alguses ühe, saab pärast teise juurde osta. Kuigi öeldakse, et ühepoolne ei pruugi olla väga täpne (vasaku-parema jala balansist tulenevalt), siis süstemaatilise vea puhul ei tohiks tulemuslikkus kannatada.

Küsimusele: “Millist valida?” pole kunagi ühtset vastust, aga mõned pidepunktid, millega arvestada (pole tähtsuse järjekorras):

1. Milline on mu eelarve?
Kui eelarve on piiramatu, siis miks mitte valida SRM – ma ei tea, kas ta on oma hinda väärt, aga hea on ta kindlasti. Kui ressursid on piiratumad, siis on väga hea valik ka Stages või Vector S vm. ühepoolne ja odavam variant.

2. Millist protokolli kasutab andur andmete ülekandmiseks?
Millist pulsikella või rattakompuutrit ma täna kasutan, et see ühilduks võimsusanduriga, ilma, et ma peaksin lisakulutusi tegema? Kõige suurema levikuga on ANT+ ja Bluetooth, aga näiteks Polar on täiesti omaette maailm ehk ole tähelepanelik.

3. Kas ma pean andurit vahetama erinevate rataste vahel, kui lihtne see on?
Kas ma kasutan treenimiseks maanteeratast ja eraldistardi ratast ja pean seega ka võimsusandurit vahetama. Kui mul on rummusisene andur (nt. PowerTap), kas ma treenin ja võistlen samade jooksudega?

4. Esialgse installeerimise ja iga treeningu alguses tehtava kalibreerimise lihtsus?
Kui esimese installeerimise elab üle, kui see ongi natukene keeruline, siis igapäevase kalibreerimisega tahaks küll paari näpuliigutusega hakkama saada. Sellele küsimusele annab vastuse erinevates foorumites kolades.

5. Kas ma reisin palju (komandeeringud) ja tahan võimsusandurit kasutada ka võõrastel ratastel?
Kogemus elust enesest – inimene tuleb Londonist Eestisse, kohvris Vector pedaalid ja siit laenatud rattaga saab ikkagi kõik vajalikud andmed kätte.

*******

PS! Pukil tehtavate treeningute kvaliteet ja motivatsioon tõuseb märgatavalt.

NB! Võimsusandurist pole mitte mingisugust kasu, kui imetled ainult numbreid – analüüs on tulemuslikkuse alus.
Selles aitab mind tasuta tarkvara GoldenCheetah ja raamatutest on The Power Meter Handbookja Training and Racing with a Power Meter ulatanud abikäe (eriti muud alternatiivi raamatutest tegelikult polegi).

Internet on infot täis, aga raamatutes on see süstematiseeritud.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.